úterý 7. května 2024

Mind... co? Mindfulness aneb jsme tady a teď

Co se děje právě teď? Kde se nacházíte? Jak vypadá vaše okolí? Co se odehrává ve vašem těle? Co právě cítíte? Zažíváte? Vnímáte? Slyšíte? Jaká vůně vás obklopuje? Tyto jednoduché otázky vám pomohou si plně uvědomit vaše tady a teď.

Zaměřte svou pozornost na to, co se děje uvnitř vás. Cítíte to sebeuvědomění? Gratuluji, právě zažíváte proces, kterému se říká mindfulness.

Mindfulness je forma meditace, používaná mimo jiné i v psychologii k dosažení určitých mentálních a fyzických cílů.

Trocha historie

Ač samotné slovo "mindfulness" pochází z angličtiny a přebralo ho mnoho jazyků, původně se jedná o staroindické slovo „sati“, což znamená bdělou pozornost či uvědomování si přítomného okamžiku – onoho tady a teď. Je to vlastně protiváha k overthinking – cílem mindfulness je nezabývat se domněnkami a různými, naší hlavou vytvořenými, scénáři, ale prožívat a užívat si, co se děje právě teď.

Moderna se starými kořeny

Pro lidi, kteří mají blízko k buddhismu, to není novinka. Mindfulness s ním úzce souvisí, a tak je jasné, že tato metoda je velmi stará a hlavně užívaná na Východě. Buddhisté používají mnoho druhů meditací, včetně dechové (tu se společně v budoucnu také naučíme).

Rok 1979 je rokem, kdy byla západnímu světu tato metoda představena. Postaral se o to molekulární biolog Jon Kabat-Zinn. V jeho podání se jednalo o psychologickou metodiku, která měla pomáhat snižovat stres pomocí mindfulness (MBSR - mindfulness based stress reduction).

Co lidi na mindfulness přitahuje? Proč se mu věnují?

Jak často si během dne plně uvědomujete, co právě děláte? Kolik procent času, rozhodování a činností svěřujete do péče autopilotovi? Kdy naposledy jste si naplno vychutnali snídani, aniž byste měli mobil v ruce? A jak často se trápíte myšlenkami na situace, které se vůbec nemusí stát?

Dnešní doba, ve které máme plno práce a vše nás rozptyluje, je důvodem, proč většina z nás přenechává kontrolu nad svým životem autopilotovi. Naučili jsme se dělat plno věcí automaticky, multitasking je náš nejlepší kamarád a když nás neděsí činy minulosti, obáváme se budoucnosti. V důsledku toho zapomínáme na to hlavní – žít tady a teď. A vůbec mu nevěnujeme žádnou pozornost. Žijeme v neustálém stresu, a proto je teď více než kdykoliv dříve důležité pečovat také o své duševní zdraví. A mindfulness je skvělým nástrojem.

Výhody mindfulness

Je prokázáno, že mindfulness:

  • zvyšuje práh bolesti – 80 minut mindfulness meditace dokáže snížit bolest o 50 %
  • podporuje tvořivost
  • zlepšuje duševní odolnost a mentální stabilitu
  • prospívá bdělosti na stejné úrovni jako spánek
  • pomáhá dělat lepší rozhodnutí

Myslím si, že tohle jsou rozhodně důvody, proč mindfulness alespoň vyzkoušet. Pokud se mnou souhlasíte, příště se podíváme, jak ho vnést do našeho života a naučit se ho pravidelně praktikovat.

2 komentáře:

Děkuji za každý komentář, postřeh a návrh :-)