sobota 15. června 2024

Základní návod na meditaci v 6 krocích

Lidstvo má jednu, pro mne nepochopitelnou vlastnost – má nutkání si vše komplikovat (a ano, přiznávám, čas od času to dělám také). Jednoduché věci se nám nezdají dost dobré a tak je komplikujeme, až je překombinujeme a původní záměr, síla, myšlenka… se vytrácí.

A stejně je to i s meditací. Jsou tisíce návodů na to, jak to dělat, jak sedět, v jakém rytmu dýchat, co mít na sobě… Abychom se pochopili, já neříkám, že je to špatně a pokud vám to vyhovuje, skvělé pro vás, jen chci říct, že věci se dají dělat i jednodušším způsobem a dosáhnout stejných výsledků, a to vás chci dneska naučit. Jakákoliv meditace se totiž ve své podstatě skládá z 6 relativně jednoduchých kroků.

Pojďme se na ně tedy podívat

 

1. krok – soustředění je jeden bod

Nejjednodušší, jak můžeme meditaci začít, je věnovat pozornost našemu dechu. Můžete zkusit vdechovat klid a vydechovat stres, jak už jsme spolu probrali anebo prostě jen dýchat. Žádné počítání nádechů, jen vnímejte vzduch, který vdechujete a vydechujete. Dost lidé preferuje různé mantry. Důležité je to uvědomování si, ať dechu nebo mantry.

2. krok – zanechte soustředění

Tohle je trošku složitější, protože to není úplně o tom, co vy vědomě uděláte, ale o tom, co se vám stane. Svou pozornost nedokážeme držet hodiny na jedinou věc, ať už jde o dech nebo mantru, či cokoliv jiného. Mozek si po chvíli začne dělat, co chce a naše myšlenky se začnou toulat a vracet se nám do hlavy. Pokud cítíte frustraci z toho, že se nedokážete soustředit, tak zadržte – teď totiž přichází ten nejdůležitější zlomek vteřiny v celé meditaci.

3. krok – objevení meziprostoru

Mezi okamžikem, kdy ztratíte kontrolu nad soustředěním a chvilkou, kdy se znovu vrátí myšlenky, existuje maličkatý okamžik, meziprostor. I kdyby se objevil jen na setinu vteřiny, je tady, abyste se mohli unášet pocitem a prostorem blažené nicoty. Jenže tahle nicota je právě to pravé a dokonalé uvědomování si přítomné chvíle a v její nejčistější podobě. To je to „koukání do blba“, případně „nemyšlení na nic“. A stejně, jako je tento okamžik krásný, je i pomíjiví, protože když si ho uvědomíme a chceme ho zachytit, unikne nám mezi prsty. V tu chvíli přichází další krok.

4. krok – návrat myšlenek

V okamžiku, kdy zjistíte, že už se vaše mysl zase toulá mezi různými myšlenkami, vítejte zpátky. Ano, tohle asi nebylo cílem vaší meditace, aby se vám myšlenky rozutekly, ale věřte mi, má to svůj význam. Skvěle to popisuje E. Tolle, který říká: „Jakmile si uvědomíte, že nejste přítomni, tak přítomni jste.“ A to je přesně tahle chvíle. Když své myšlenky zaregistrujeme, máme možnost stát se opět jen jejich pozorovatelem a nenechat se jimi unášet pryč. Během meditace stačí, abych si myšlenek všimli, uvědomili si je a nechali je plynout. Nemá cenu se je snažit potlačit, vyhnat, jen je sledujte. Možná vám vaše mysl odhalí, co přirozeně dělá, kam se automaticky ubírá, co ji trápí.. je to jako nahlédnutí do hlubin sebe sama. A je to něco skvělého, když poznáte a pochopíte fungování vaší mysli, vašeho mozku. A zatímco necháváte myšlenky plynout, přichází další krok.

5. krok – navrácení pozornosti

Znovu se zaměřte na svůj dech, případně mantru. V podstatě se znovu vracíme k prvnímu kroku a pokračujeme znovu od začátku. Důležité je pokračovat jemně, ne se násilně nutit, zlobit se na sebe, že neudržíte pozornost… ne, pomalu, jemně, přirozeně. Nyní, když se znovu soustředíte na svůj jedinečný bod přichází poslední krok.

6. krok – znovu vše prožít

Projděte si meditování znovu celé od začátku.

Soustředění, zanechání soustředění, nechat se unášet, uvědomit si myšlenky, znovu se soustředit, opakovat. Jednoduché, ne? A takhle pořád dokola. Tohle je podle mne ten nejjednodušší akt meditace, skutečně nemusíte dělat nic víc, abyste si meditaci plnohodnotně užili, těchto 6 kroků je vše, co potřebujete.

Závěr

Co říci na konec dnešního článku? Snad jen to, že doufám, že vám dnešní článek ukázal, že na meditování není nic složitého a že pokud jste doteď měli jakékoliv obavy z toho s tím začít, tak že jsem vám ukázala, že jsou naprosto zbytečné a že pro meditování opravdu není potřeba absolvovat x kurzů, umět desítky jógových pozic, mít speciální vybavení… A že to konečně zkusíte 😊

 

 


2 komentáře:

  1. Ono se dá perfektně meditovat i při čekání u doktora.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je fakt, že jakmile jednou přijdeme na to, jak na to, tak pak se dá meditovat kdykoliv a kdekoliv :-)

      Vymazat

Děkuji za každý komentář, postřeh a návrh :-)